Před zapůjčením se zamysleme

Nechcete-li dělat běžné chyby před zapůjčením vozidla z autopůjčovny, přečtěte si pár bodů, které vám určitě pomohou. Pamatujte, že automobil je pouze dopravní prostředek, který vás má dopravit z místa A do místa B. Naše rady a informace můžete vnímat jak chcete, ale alespoň se nad nimi zamyslete.

Tipy, rady, tipy, rady

Nafta vs. benzín?

nafta Zásadní chybu, kterou dělá většina zákazníků autopůjčoven je výběr motoru. Ve vidině ušetření peněz za spotřebu raději volí naftové motory s právě nižší spotřebou. Jenomže základní kámen úrazu je v tom, že za toto vozidlo zaplatíte třeba o 500,- Kč víc za den. V případě, že najede za den 200km, dělá rozdíl méně jak 200,- Kč. Opravdu se pak vyplatí "šetřit"? Odhadněte počet najetých kilometrů a chopte se kalkulačky. Platit více za phm mnohdy znamená levnější pronájem vozu.

Kauce

peníze Pod pojmem kauce si každý z nás určitě představí zálohu. Výše kauce záleží na typu vozidla a také na autopůjčovně. V Praze se totiž najdou i takové autopůjčovny, ve kterých se kauce neplatí. Běžně to však bývá okolo 10.000,- Kč. Je to částka, ze které se pak případně platí škody na vozidle, ale pokud nic neuděláte tak se částka vrací. Někde se platí a někde ne, proto je vhodné popřemýšlet, zda mi tato docela vysoká částka nebude chybět.

Potřebný věk

věk Není se čemu divit, že někteří provozovatelé autopůjčoven neradi půjčují vozidla mladým lidem, protože jejich nehodovost je prostě vyšší. Nenechávejte vše na poslední chvíli a raději se v případě nízkého věku informujte přímo v autopůjčovně, zda je možné zapůjčit vozidlo i mladším. Z pravidla by vám mělo být alespoň 21 let a řidičský průkaz minimálně 1 rok platný. Vyhnete se tak problémům, kdy vám v autopůjčovně řeknou, že vám vůz nepůjčí a vy budete muset narychlo hledat jinde.

Spoluúčast na nehodě

nehoda Spoluúčast bývá většinou nastavena na 10.000,- Kč a 10%. Většinou to bývá také výše kauce. Pokud si moc nevěříte a případně si půjčujete vozidlo na delší dobu, zkuste se informovat o možnosti snížení spoluúčasti na 5.000 Kč a 5% nebo si vyřídit přímo 0,- spoluúčast. Pronájem bude stát více, ale pomůže to vašemu klidu a jistotě, že nebudete muset platit vysoké částky za případné opravy. Nikdy nikdo neví a navýšení o 1000,- Kč může být ve výsledku dobrá volba. Např. při cestě do zahraničí nebo na hory, kde je pravděpodobnost "ťukance" častější.

Komunikace

komunikace Vřele doporučujeme všímat si hned v době poptávky komunikaci ze strany autopůjčovny. Získáte tak minimálně informaci o tom, jak se k vám bude autopůjčovna chovat dál. Pokud z nich vycítíte "pasivní" přístup, můžete si být jisti, že v případě potíží nebo vyřizování např. potvrzení o zapůjčení, které potřebujete při cestě do zahraničí budou stejně naladěni a mohou vám případný pronájem vozidla znepříjemnit. Je samozřejmostí, že čím víc u autopůjčovny utratíte, tím milejší budou. Jednodenní pronájem s měsíčním se prostě porovnávat nedá.

Minimální délka pronájmu

kalendar Hned na začátku se podívejte na minimální délku pronájmu, kterou autopůjčovna nabízí. Mnohdy totiž autopůjčovny odmítají právě pronájem na jeden den. Chce to i trošku pochopení. Na jednodenní pronájem se dívejte spíše po levných vozech jako jsou Škoda Fabia, apod. Vozy jako je Škoda Superb se na jeden den moc nepronajímají, protože se to autopůjčovnám jednoduše moc nevyplatí. Tento bod jsme napsali především z toho důvodu, že se můžete někdy setkat s výhodnou cenou za pronájem na 1 den, ale ve výsledku vám to auto prostě na 1 den nepůjčí.

Klimatice

teplota Další důležitý bod, o kterém byste měli vědět. Každý vůz, který má klimatizaci je určitě daleko příjemnější než ten, co ji nemá. V případě autopůjčoven si však za tuto službu mnohdy připlatíte. Pokud jste se rozhodli, že navštívíte svou babičku, která od vás bydlí 500km je pravděpodobné, že pojede přes noc, kdy budete mít klimatizaci stejně vypnutou. Je pak potřeba zaplatit o několik set korun více jen kvůli tomu, že má vůz klimatizaci? Samozřejmě se jedná o vozy nižší třídy, protože vozy střední a vyšší třídy se už bez klimatizace nenabízí. Dalším příkladem může být cesta na hory (např. do Alp). Myslíte, že klimatizaci využijete? Je potřeba platit více? Pokud jedete na letní dovolenou, pak to bez klimatizace ani nezkoušejte a doporučujeme vám ještě zkontrolovat stav klimatizace.

Příslušenství

trojuhelnik Může nastat situace, kdy si kromě samotného vozidla budete potřebovat zapůjčit také střešní box, podsedáky, klimatizaci, stojan na kola apod. V těchto případech je dobré podívat se na nabídku služeb jednotlivých autopůjčoven a vybrat si tu, která tuto službu nabízí. Můžete tím ušetřit čas, který byste strávil u samostatného zajišťování. Případně využijte služeb některých půjčoven příslušenství jako je www.kepas.cz. Na druhou stranu tak můžete získat za výhodné peníze příslušenství a vůz z autopůjčovny která se vám bude zdát nejvýhodnější. V případě navigací se nezapomeňte informovat o nainstalovaných mapách. Bylo by velmi nepříjemné, kdybyste v Chorvatsku zjistil, že v navigaci tato prostě a jednoduše není.

Cesta do zahraničí

eu Už jste si mohli přečíst, že při cestě do zahraničí a nejenom do zahraničí potřebujete potvrzení o zapůjčení vozidla. Bez tohoto potvrzení byste mohli mít při případné kontrole problém, protože se může zdát, že je vozidlo kradené a vyváženo do cizí země. Toto potvrzení musí být notářsky ověřené a mělo by být v českém, anglickém a německém jazyce. Některé autopůjčovny si pak ještě účtují za cestu do zahraničí více (např. o 10% oproti běžnému ceníku). Můžete se také setkat, že si autopůjčovna nepřeje, aby bylo vozidlo vyvezeno za hranice. Je to však ojedinělé, a autopůjčovna tím přichází i o své klienty.

Přistavení/odstavení vozidla

klíče Bydlíte-li na okraji Prahy, bude se vám určitě hodit služba přistavení/odstavení vozu. Pokud si pronajímáte vůz alespoň na týden, měla by být tato služba zdarma. Měla, ale samozřejmě nemusí. Některé autopůjčovny si za to účtují např. 300,- Kč. Je to sice služba navíc, ale... I o této možnosti se nezapomeňte informovat. Ušetřete si překvapení, kdy vám autopůjčovna nevyhoví. Tuto službu nejvíce využívají zahraniční zákazníci, kteří požadují vůz přistavit na letiště.

Stav a vybavení vozidla

peníze Při přijetí vozidla nezapomeňte zkontrolovat jak exteriér, interiér, ale také vybavení automobilu. Případně zdokumentovat případně oděrky, škrábance, apod. Vyhnete se tak případným potížím, kdy na vás bude hozena vina za poškození vozidla. Dbejte také na předložení povinného vybavení vozidla (náhradní pojistky a žárovky, lékárnička, reflexní vesta a výstražný trojúhelník).

Plná nádrž

full Většina pražských autopůjčoven vám zapůjčí automobil s plnou nádrží a při návratu je tak nutné vrátí vůz také v tomto stavu. Pokud na to zapomenete nebo tak neučiníte, zaplatíte odhadované dotankování, které pak autopůjčovna před dalším pronájmem zajistí. Informujte se proto o všech podmínkách autopůjčovny ať nejste později překvapeni.